Adenomioza
16 czerwca 2025
Adenomioza jest łagodnym schorzeniem macicy, w którym gruczoły oraz podścielisko endometrium są obecne w obrębie miometrium. Patomechanizm powstawania tych zmian nie jest wyjaśniony; istnieje kilka teorii, z których jedna postuluje wgłobienie warstwy podstawnej endometrium w obszar miometrium przez uszkodzoną strefę miometrium-endometrium (JZ, junctinal zone).
Najczęstszymi objawami adenomiozy są:
- bolesne i obfite miesiączki;
- bolesne współżycie;
- niepłodność.
Należy jednak pamiętać, że około 1/3 kobiet z adenomiozą nie prezentuje żadnych objawów jej występowania. Do niedawna schorzenie to było rozpoznawane najczęściej przypadkowo, w preparacie histologicznym usuniętej macicy, jednak ostatnio rozwój technik obrazowania, przede wszystkim rezonansu magnetycznego oraz ultrasonografii, sprawił, że rozpoznanie adenomiozy ustalane jest na podstawie korelacji objawów klinicznych i badań wizualizacyjnych. Częstość występowania tego schorzenia jest prawdopodobnie niedoszacowana z powodu braku ustalenia precyzyjnego rozpoznania.
Podstawowym, aktualnym algorytmem rozpoznawania adenomiozy pozostaje kombinacja danych klinicznych, badania ginekologicznego oraz badania ultrasonograficznego, z których to ostatnie potrafi charakteryzować się równie wysoką dokładnością jak rezonans magnetyczny, jeżeli jest wykonywane przez odpowiednio wyszkoloną i doświadczoną osobę.
Adenomioza może być leczona przy pomocy technik chirurgicznych oraz farmakoterapii. Wybór metody leczenia pozostaje indywidualną decyzją lekarza i pacjentki w zależności od jej oczekiwań i planów prokreacyjnych.